מחזור משכנתא

מחזור משכנתא

לאן שלא נפנה, ניתקל בגל חדש של התלהבות של מחזור משכנתא. מטרתו של מחזור המשכנתא מבחינת הבנקים היא האצת הכלכלה בעקבות המשבר הכלכלי שפקד אותנו במגפה הנוכחית. ריביות נמוכות זה נחמד, אך האם באמת כדאי לנו למחזר את המשכנתא עכשיו?

דבר אחד בטוח: עם ריביות נמוכות, שווה לפחות לקחת את הזמן לקריאת המאמר הזה, כי הוא יכול להיות רלוונטי עבור חלק מאיתנו (כתלות בסיטואציה שבה אנו נמצאים). ודאי שנישן טוב יותר בידיעה שאנו ערים למצבנו הכלכלי, מסוגלים לעשות את הצעד הנכון גם בעת הקשה הזו עבורנו ועבור המשפחה שלנו ולא הולכים אחרי העדר הנלהב.

אם כבר חשבתם בעבר על נושא מחזור המשכנתא שלכם, נראה שירידת הריביות היא הזמן המושלם לכך, אפילו ירידה של 1-2% יכולה לעשות פלאים לתקציב החודשי שלכם והאפשרות להחזיר את המשכנתא מוקדם מהצפוי. אם אי פעם רציתם למחזר את המשכנתא הנוכחית שלכם – עכשיו זה הזמן לעשות את זה.

מחזור משכנתא הוא תהליך של לקיחת משכנתא חדשה ע"י שינוי התנאים של המשכנתא הנוכחית במידה שיש כבר אחת כזו. והשאלה שעולה היא, כמובן – למה? כדי לנצל את הריביות הנמוכות, להעביר את המשכנתא לבנק אחר, או להשתמש בכסף מהמחזור להשקעות גדולות אחרות.

לא לדאוג, בסוף תהיה לכם רק משכנתא אחת ולא שתיים. ההפך הוא הנכון, טכנית, המשכנתא הראשונה משלמת את עצמה בעזרת המחזור והמשכנתא השנייה לוקחת את מקומה.

בשביל למחזר את המשכנתא תצטרכו:

  • הוכחה לתשלומי משכנתא סדירים לפחות 12 חודשים אחורה.
  • הון עצמי של לפחות 10-20% מהנכס (תלוי בבנק).
  • הכנסה קבועה, הוכחה שההכנסות גבוהות מההוצאות. בפשטות – הבנק רוצה לדעת שחובות קודמים לא יפריעו לכם לשלם את המשכנתא המחודשת.

מחזרו את המשכנתא שלכם כשתרצו להפוך משכנתא בתנאים לא נוחים לאחת שיהיה לכם קל יותר לשלם. רצוי לחקור את הנושא לעומק ולבדוק אם כדאי למחזר את המשכנתא בהשוואה להצעות מבנקים אחרים או אם כדאי להישאר בבית הנוכחי במשך תקופה ארוכה כדי ליהנות מהחסכונות שהמשכנתא הממוחזרת מעניקה לכם.

מתי כדאי למחזר את המשכנתא?

אם נשאר לכם מעל 15 שנה – ומסלול המשכנתא המקורי הוא 30 שנה (או יותר), מחזור המשכנתא הוא דרך מעולה להשגת תנאים נוחים ואידיאליים.

אם הריביות במשכנתא הנוכחית שלכם גבוהות, כלומר המשכנתא שלכם יקרה יותר מאלה שיש כרגע בשוק, מחזור הוא מהלך חכם אם זה אומר שזמן המשכנתא יתקצר או שהריביות תרדנה.

 

לפרטים נוספים אודות משכנתא הפוכה היכנסו לאתר מסלולים.

סגירת תפריט